SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Optimizasyonu - SEO Uzmanı, Freelance SEO Uzmanı

SEO

SEO NEDİR?

S.E.O. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. SEO, Türkçe: Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO Uzmanı : Web sitesini optimize ederek Google dostu hale getiren ve internet sitesinin arama motorlarında sıralamasını yükseltip, web sitesine daha çok ziyaretçi almak için SEO çalışmasını yöneten uzman kişiye denir.

SEO: Google kaynaklarından edindiğim bilgiye göre iki anlam taşır. Birinci anlamı: Arama Motoru Optimizasyonu eylemi, yani optimizasyon yapma işi. İkinci anlamı ise: internet sitelerini optimize eden kişi, yani SEO Uzmanı olarak tanımlanır. Bir örnek vermek gerekirse: Ben SEO Uzmanı'yım. demekle Ben SEO'yum. demek aynı anlama gelir.

22 yıldır kurumsal web tasarım ve 15 yıldır SEO Optimizasyonu, Profesyonel SEO Uzmanı (Internet Marketing Expert) olarak Google Optimizasyonu hizmeti, konusunda, Google'da ilk sayfa garantili SEO Fiyatı veriyoruz. SEO Referanslar aşağıdadır:

SEO FİYATLARI

SEO Fiyatları Kampanya

SEO Fiyatları hakkında bilgi ve Sitenize özel, Web SEO çalışmaları hakkında SEO Fiyat teklifini Türkiye'nin ilk WEB SEO Uzmanı'ndan Alın (1994-2018)! Profesyonel SEO Hizmetleri. SEO Paketleri: Ekonomik SEO fiyatı, uygun SEO Fiyatı, ucuz SEO Fiyatı, Lider SEO Fiyatı ve Profesyonel Seo paketi olarak 4 çeşittir. Garantili Seo hedef kelime bazlı, iş avansından sonra aylık ödeme yapılmaksızın verilen Seo ücretidir. Hedef kelime belirlenen sıraya gelince sözleşmede yer alan ücret ödenir, SEO hizmetlerine devam etme kararı alınırsa yeni bir sözleşme ile yeni bir SEO ücreti belirlenir.

SEO ÇALIŞMASI

SEO Çalışması Nasıl Yapalır? Web sitelerinin optimize edilmesi seo çalışması anlamını taşır. SEO, arama motorlarıyla uyumlu ve kaliteli bir internet ortamı oluşturmak içindir. Web sitesi optimize edilirken öncelikle sayfaların tek tek ele alınarak, tüm sayfalardaki resimlerin açılıyor olduğundan emin olmak, tüm linklerdeki sayfaların hatasız olarak açıldığını test etmek ve görmek gerekir. Amaç Google dostu siteler oluşturmak fakat bu içeriği okuyacak, inceleyecek, izleyecek hedef kitleniz açısından durum değerlendirmesi yapmak daha doğru olur. Zaten arama motorlarının SEO optimizasyonu konusuna ağırlık vermesinin hedefi de doğru içeriği, doğru kitleyle buluşturmaktır. Örneğin; Yemek tarfi arıyorsunuz. Arama sonuçlarında en iyi yemek tariflerini veren sitelerin ilk sıralarda olmasını arzu ederiz. Başlarda konuyla ilgisi olmayan ya da yeterince faydalı bilgiler içermeyen sayfaları, ya da geç açılan sayfaları hafızamızda tutar, işimize yarayacak, amacına uygun ve pratik olanı tercih ederiz. Arama motorları da bu çok tercih ettiğimiz siteler daha çok ziyaretçi alacağı için ve siteye girenlerin uzun süre vakit geçirmesiyle iyi bir kullanıcı deneyimi elde eder ve bunu arama sonuçlarına yansıtır. Yani, SEO yapılıp optimize edildiği için hızlı açılan, resimleri, linkleri sorunsuz ve hatasız çalışan, aynı zamanda doğru bilgiyi en iyi şekilde anlatan web siteleri her zaman daha üst sıralarda yer alır.

SEO ANALİZİ

SEO Analizi Nasıl Yapılır? Web sitelerinin analiz edilmesi SEO çalışmasının ilk aşamasıdır. Arama motorlarıyla dost web siteleri oluşturmak için öncelikle web sitesinin tüm sorunları analiz edilmelidir. Bu analiz işlemleri öncelikle teknik olarak tüm kriterler göz önünde tutularak yapılmalıdır. Tek bir unsur dahi unutulur ya da ihmal edilirse optimizasyon çalışması yetersiz kalacaktır. SEO analizi ilk olarak W3.org analizi ile başlamalıdır. Mobil uyumluluk (Mobile OK Content), HTML, XHTML, SMIL, MathML, CSS stylesheets, JS, Kırık Link, Sayfa Yüklenme Süresi gibi testleri yapabileceğiniz ve sınırsız kaynakları olan bu web sitesi temel analizler için ihtiyaçlarınızın tamamını karşılar. İkinci aşamada Who.is bilgisi ölçülmelidir. Bu platformda ise; web sitesinin ve alan adının ölçümlerini yapabilirsiniz. İlk açılan pencerede web sitesi ne zaman kimin adına kayıt edilmiş, alan adı kayıt firması (Domain name registrer), Hosting firması bilgileri ve alan adının kime kayıtlı olduğunu incelersiniz. Bu bilgiler server testleri için faydalı olacaktır.

Alan adının yaşını da göreceğiniz ekrandan SEO çalışması yapılacak web adresinin arama motorları tarafından benimsenip benimsenmediğini görmek açısından faydalı olur. İkinci ekran Alexa bilgileri yer alır. Bu bilgiler son 1 gün, son 1 hafta, son 1 ay, son 3 ay ve son 6 aylık dönemlerde Alexa page Rank değerinin düşüş ve yükseliş oranlarını incelememizi sağlar. Alexa değeri hızla yeşil olarak düşüş gösterir ve hiç kırmızı yükseliş yoksa bu durum incelediğiniz web sitesinin iyi yönde ilerlediğini gösterir. Öte yandan; hep kırmızı yükseliş varsa, analizini yaptığınız internet sitesinin ziyaretçi sayısında azalma olduğunu gösterir. Bunun gibi onlarca SEO analizi yaparak SEO çalışması için yapılması gerekenler liste halinde müşteriye sunulur. Maliyetler belirlendikten sonra ayrıca bu çalışma için gerekli süre de belirtilmelidir.

Fakat şunu asla unutmamak gerekir. SEO çalışması tek seferlik bir iş değildir. SEO; yaşamak ve nefes almak, beslenmek gibi sürekliliği olan bir çalışmadır. Şayet Google ilk sırada çıkmak bile mümkün olsa, rakiplerinizin optimizasyon çalışmaları ile ya da arama motorlarının algoritmalarında yapacağı iyileştirmeler neticesinde sıralamanızı hep aynı şekilde korumanız mümkün değildir. Eğer web siteniz hedef kelimede hep aynı sırada duruyorsa o zaman bu sektörde aşırı rekabetin olmadığını ya da seçilen hedef kelimenin yeterince güçlü ve rekabet içeren bir kelime olmadığı anlamına gelir. Üçüncü olarak Alexa resmi sitesine gitmemiz gerekiyor. Bu sitedeki SEO analizleri ücretli kullanıcılar için oldukça detaylı ve kelime bazlı analizleri ve rakip analizlerini içerir.

Anti-SEO

Anti-SEO Nasıl Anlaşılır? Google arama kutucuguna links:https://www.adnansayki.com/ yazarak web sitenize verilen tüm linkleri görmeniz mümkündür. Bu sonuçlarda yer alan tüm linkleri tek tek analiz etmeniz gerekir. Çünkü kötü amaçlı kişiler ve yazılımlar web sitenize sizin rızanız olmadan link verirler ve bu durum arama sonuçlarından düşmenize neden olur. SİZİN RIZANIZ DIŞINDA sizin web sitenize link vermek YASAL DEĞİLDİR ve ağır cezaları vardır. Tüm dünyada bilişim suçu olarak kabul edilen izinsiz link paylaşımı web sitelerine, optimizasyon çalışmalarına zarar verir ve bu durumu hemen hemen hiç bir internet sitesi sahibi bilmez. Hatta bazı web sitesi sahipleri wmaraci gibi web sitelerinde sayfalarını analiz ettirdiklerinde kendileri için faydalı bir iş yaptıklarını zannederler ama bilgisizlikten dolayı farkında olmadan kendi internet sitelerine zararlar verirler. Optimizasyon yaparken temel kurallardan biri olan backlink sağlamada aşırı titiz davranıp, her yerden kalıcı link bağlantısı elde etmemek, her linki tek tek analiz ederek özenle seçmek gerekir. Şayet sizin internet sitenize ya da tek tek sayfalarına ayrı ayrı kötü link verilmişse bu linkleri temizlemek gerekir. Forum sitelerniden link almak faydalı sanılır ama aksine en büyük risk bu forum sitelerinden gelir. No Follow etiketi taşıyan linkleri takip etmek en büyük yanılgıdır. Bazı forumlardan link almak faydalı, bazıları ise optimizasyon için oldukça zararlıdır. Her Do Follow sayfa ve link de faydalı değildir. Her internet sitesinin 100 üzerinden puanlandığı bir sistemde do follow ama puan değeri 1 ya da 2 olan bir sayfadan link almak eğer iddialı bir kelime için yarışıyorsanız yararınıza olmaz.

SEO Optimizasyonu

SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır? yaparken kötü linkleri temizlemenin pek çok yolu vardır. Birinci Yöntem: ve en basiti disavow (Google Search Console panelden) zarar verdiğini düşündüğünüz bağlantıları kaldırma isteğinde bulunmaktır. Bu işlemin neticesi ortalama 1-2 hafta sürer. (Kötü bağlantıların etkisini azaltmak için siz de rakiplerinize aynı kötü linkleri verebilirsiniz ama tavsiye etmem. Bu değerli zamanı kendi web sitelerinize 2 tane faydalı link sağlamak için harcarsanız, emin olun kısa sürede etkisini göreceksiniz). Kötü link temizliğinde İkinci Yöntem: web sitesinin sahibine email yoluyla kaldırma isteği göndermek. Üçüncü ve Kesin Yöntem: Alan adı ve hosting firmasına email yazın, linkleri kaldırmazsa web sitesi hemen kapatılır, yoksa Haksız Rekabetten dolayı 3-5 bin TL para cezasını her iki taraf da ödemek zorunda kalır. Dördüncü ve Yine Kesin Çözüm: Google şikayet. Google'a her konuda şikayette bulunabilirsiniz, Google bu konularda oldukça hassastır. Temiz bir internet ortamı sağlamak amacıyla ve kullanıcı deneyimini sürekli iyileştirme gayretiyle sizlerden gelen her türlü öneri ve şikayete açıktır.

Kötü niyetli yazılımları, kötü link veren web sitelerini ve Hileli yöntemlerle SEO yaptığını sanan budalaları bir kaç gün içerisinde Google arama sonuçları sayfalarının (SERP - Search Engine Results Page) tümünden kaldırtabilirsiniz. Kendi web sitelerine ve web tasarım yaptığı müşterilerinin sitelerine footerdan gizli yazı ve link verip hızlı yükselme sağlayan Optimizasyon'un O'sundan SEO'nun S'sinden anlamayan bu akıl fukaralarının listesi kabarık. Bursalı, konyalı bir sürü yaşam formu SEO'cuk bu hileli yollarla optimizasyon yaptığını zannetseler de kendi iplerini benim elime verdiklerinin farkında bile değiller. Tek tuşa dokunsam ertesi gün arama sonuçlarında göremezsiniz faydasız, boş içerik, iğrenç grafik tasarımlarını. Çalma ve çakma yazılarında yüz kere Blog, Arşiv, Haber vs gibi sihirli kelimeleri geçirdiklerinde yükseleceklerine inanırlar. Kendi sitelerine spam tekniklerle çözüm arayan yarım akıllı kardeşlerimiz sizi geçemezse size spam link verip geçer ya da geçmeye çalışır ama altını çizerek tekrar söylüyorum, ipler elimde. SEO backlink analiziyle oluşturduğum, benim sitelerime verilmiş binlerce kötü link var, aynını rakiplere yapsam piyasa alt üst olur ama haram yemem. Yiyenlere de yaramaz.

SEO UZMANI

SEO Uzmanı Nedir? Her işin bir erbabı ve ustası olduğu gibi optimizasyon işinin üstadına da SEO Uzmanı denir. Google ve diğer arama motorlarının site yönetim panelleri vardır. Örneğin: Google Search Console, eski adıyla Google Webmaster Tools bir SEO Uzmanı'nın en büyük hazinesidir. Çünkü; SEO Uzmanı gününün yarısını bu platformda geçirir. Web sitelerinin bütün detaylı analizlerini ve hatalarını görebileceğiniz platformda internet sitenizi belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Bu platformun tek dez avantajı 1-2 hafta gecikmeli veriler içeriyor olabileceğidir. Tüm alanlarda değil ancak sitenize link veren sayfalar gibi alanlarda daha hızlı takip şarttır. Güncel ve en yeni linklerinizi izlemeniz için links:https://www.adnansayki.com/ ya da sadece internet adresinizi girdiğinizde üşenmeden son sayfaya kadar bağlantılarınızı inceleyip listeyi en az 1-2 güvenilir backlink analiz programında analiz ederek zararlı, düşük kaliteli ve faydasızları elimine edebilirsiniz. İyi bir SEO Uzmanı olmak istiyorsanız uykunuzdan ve sevdiğiniz insanlardan biraz feragat etmeniz gerekebilir. Hafta sonu tatil yapmayı unutabilirsiniz.

SEO Uzmanları için faydalı bir diğer Google analiz aracı ise; Google Analytics'tir. Google, sürekli güncel tuttuğu platformda ziyaretçilerinizin davranışlarıyla ilgili olarak, neredeyse merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Gerçek zamanlı ziyaretçi sayınızı, hangi ülke, şehir ve bölgeden ziyareçi aldığınızı, ziyaretçilerinizin sitenizde ne kadar süre geçirdiği gibi binlerce analiz içeren bu platform çok hoşunuza gidecek. Tüm ayrınıtılarını öğrenmeniz için ya kursa gidip eğitim almanız ya da bir sene kadar kendi kendinize öğrenmeniz gerekecektir. Pek çok SEO Uzmanı dahi her geçen gün sürekli yenilenen Google Adwords ve Google Analytics gibi onlarca Google Tools kullanırken hen gün yeni bir şeyler öğrenmektedir. Çünkü teknoloji ve bilim sınır tanımaz. Sürekli yenilenme olmazsa batar, iflas eder. Güncel bilgileri takip etmek ve yeni teknolojileri öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, meraklıysanız ve sosyal yönünüzün yanı sıra matematik zekânız da yeterince iyiyse neden SEO Uzmanı olmayasınız?

SEO yapmak ya da başarılı ve aranan bir SEO Uzmanı olmak için ingilizce bilgisi ve analitik düşünce çok önemlidir. İlk başlarda basit işlerle SEO ve optimizasyon çalışmalarına katkıda bulunabilir, böylece tecrübe ve referans kazanabilirsiniz. Unutmayın ki bir SEO Uzmanı için Tecrübe ve Referanslar her şeyden önce gelir. Belki yeni nesil 47 yaşında ve hayatının yarısını web tasarım ve optimizasyon çalışmaları için harcamış yaşlı bir kurta eski model ya da yeni trendleri ve algoritmaları takip etmediği için başaramaz artık dese de sonuçta bu yazıyı okumanız sizin en büyük ödülünüz olmalı. Google update (güncelleme) yaptı. Şu şu önem kazandı... Sınıfta kopye dağıtan çoçuklar gibi; Footerdan linkleri kaldıralım... içerik özgün olacakmış... blog hocam blog açıp bol bol makale yazalım... forum siteleri kuralım, haber siteleri açalım vs. her kafadan bir ses çıkar ve SEO kaosu bilinmeze dönüşür. Gerçek başarının ardında ise tek bir neden bulunur: Çalışmak! Evet, çok çalışan, analizler yapan, araştıran ve zeki bir uzman olmak imkânsız değil ama hayli yorucu ve yıpratıcı bir uzmanlık alanı. SEO Uzmanı olmak isteyen yeni adayların bu faktörleri göz önüne alarak karar vermeleri gerekir.

OPTIMIZASYON

Optimizayon Nedir? alan adı seçimi ile başlar. Hosting seçimi ile davam eder. SEO'da en önemli ve en zor kararlardan biri tema seçimidir. Şayet WordPress gibi hazır şablonlarla web tasarım (!) yapıyorsanız, template seçimini uzmanına bırakın. Tasarım SEO işinde her zaman ikinci plandadır. İşlevsellik, hız, güvenlik en ön planda olmalıdır. Daha sonra DMOZ Directory'den kendinize bir sektör belirlemelisiniz. Yanlış sektör belirtirseniz sıralamanız istediğiniz yerlere gelmez. Böyle böyle 100 kadar adım attıktan sonra başarılı bir SEO olabilirsiniz. Hayatım ve vaktim izin verdikçe SEO ve Optimizasyon konusunda paylaşımlarım devam edecektir, takip etmeniz menfaatinizedir. Ayrıca sorularınız olursa çekinmeden mail atabilirsiniz. Diğer makalelerimi bu konulara ağırlık verecek şekilde yönlendirebilirim. İletişim sayfasında yer alan Facebook gibi sosyal medya araçlarından takip, beğeni yollarsanız haberdar olursunuz, sevgiler...

SEO Referanslar: Türkiye'nin ilk Web Seo Uzmanı Adnan Saykı. Güçlü SEO Referansları olan Profesyonel SEO Uzmanı, sizi zirveye taşır. Eskişehir SEO Hizmetleri.

SEO Çalışma Alanları:

SEO, (Google Optimizasyonu), Kurumsal Web Tasarım, internet Marketing (e-Ticaret sitelerine SEO çalışması), Kurumsal firmalara, holdinglere, özel hastanelere, KOBİ'lere Freelance SEO Danışmanlığı ve optimizasyon çalışmaları yapıyoruz.

SEO Çalışması yaptıracaksanız uzmanı olduğumuz web tasarım ve seo analizi ile başta Google olmak üzere ve diğer arama motorlarında yükselmeniz için SEO Uzmanı olarak Freelance SEO Danışmanlığı Hizmeti veriyoruz, arayın görüşelim! Bizden fiyat almadan SEO çalışması başlatmayın!..

2017 yılı için reklam bütçenizi oluşturdunuz ve istanbul, Ankara, Eskişehir'de SEO Hizmeti veren SEO Uzmanı arıyorsanız, web sitemize hoş geldiniz. Google SEO Hizmeti alabileceğiniz SEO Uzmanı Web Sitesi.

SEO, Search Engine Optimization. SEO Uzmanı

Profesyonel SEO Uzmanı olarak Web Tasarım ve SEO Hizmeti veriyoruz. Google Optimizasyonu, istanbul SEO Uzmanı, Eskişehir SEO Hizmetleri konusunda hizmetler veriyoruz.

Sitenize özel, SEO çalışması için fiyat teklifini Türkiye'nin ilk SEO Uzmanı'ndan Alın!

Adnan SAYKI, SEO Uzmanı