Türkiye'nin ilk <b>SEO Uzmanı</b>

SEO Uzmanı

Adnan Saykı » Kurumsal SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, Freelance SEO Uzmanı, istanbul

SEO Uzmanı

SEO UZMANI KİMDİR?

Türkiye'de internet hızı çok düşükken, dial-up modemlerle bağlantı kuruyorduk. İnternet hızının artması ve kullanımının yaygınlaşmasıyla ilk web sitelerimi kurduğumda kurumsal firmalar dışında web sitesi olan çok firma yoktu. Süper hızlı fiber optik internet erişimiye internet kullanımı ve web sitelerinin sayısı arttı, internet sitesi olmayan firma kalmadı. İşte tam bu noktada SEO Uzmanı kavramı ve mesleği doğdu. Rekabet başladığı anda SERP (Search Engine Results Page) önem kazandı ve üstlerde yer almak için SEO çalışması şart oldu. Arama motorlarında üstlerde yer alan web sitesi sahiplerinin online satışları arttı. Dijital alemde bilgi transferinin başlaması yeni bir çağ (Tekno-İnternet ve Bilişim Çağı) başlattı. Firmalar internet marketing ile sağladığı gelirini ivmelendirmek için planlar yapmaya başladı.


DİJİTAL AJANSLAR

Bazı reklam ajansları web tasarım hizmetinin yanı sıra SEO işine soyundular. Ancak şunu altını çizerek belirtmek gerekir ki kurumsal web tasarım farklı bir iştir, Kurumsal SEO Uzmanı olmak farklı. Bu noktada SEO Uzmanı arayışı ile arama motoru mantığına göre hareket edebilecek kabiliyet ve birikime sahip uzmanlar işe dahil oldu. Arama motorlarının çalışma mantığını bilen SEO'lar hedef kelimeleri yükseltip üstlere taşırken Dijital Ajans adı altında reklam ajansları açılmaya ya da eski adıyla reklam Ajansı olan firmalan ünvanlarının başına Dijital kelimesini ekleyip SEO Uzmanı çalıştırmaya başladı. Önce kendi ajanslarını dijital ortamda marka yapma çalışması ile kendilerini pazarlamaya başladılar.


TÜRKİYE'DE SEO UZMANLARI

Arama motorlarında önemli bir kelimede en üstlerde yer alamadığı halde Adwords kampanyası ile SEO müşterisi arayıp, dijital dünyadaki pastadan yemek isterken, eskiden adı reklam ajansı olan ticarethaneler, yeni trendy ve teknolojik gelişmelerle adını dijital seo agency gibi özenti isimlerle bit gibi çoğaldılar. Bu firmalar ajanslarına kendini SEO Uzmanı sanan 2-3 bin liralık orta düzey web tasarımcılar alarak blog yazımı, web programla ve grafik tasarım dahil, Adwords takibi, Keyword Finder, Trendler, Keyword density Analysis dahil ofis temizliği dışındaki tüm işlerini yaptırdılar.


SEO UZMANI NASIL OLMALIDIR?

Kurumsal SEO Uzmanı iyi bir webmaster olmakla birlikte bu yeterli değildir. SEO çalışması iyi derecede ingilizce bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Google SEO araçlarına hakim olmalıdır. Google Search Console - Web Yöneticisi Araçları (eski adıyla Google Webmaster Tools), Google Analytics, Google Adwords, Google Developers, Google My Business, Google Trends, Google PageSpeed Tools, Google Mobile-Friendly Test Tool gibi onlarca platforma ileri düzeyde hakim olmalıdır. Bunların yanı sıra Alexa, W3.org, Who.is gibi internet gurularının sırlarını ve sınırlarını iyi bilen uzmanlar SEO işini gerçek anlamda yapan kişilerdir. SEO, web tasarım araçlarına hakim olmasının ve hatasız kodlama yapmasının yanı sıra iddialı ve para kazandıracak kelimeleri analiz edebilecek, bulduğu hedef kelimeleri arama sonuçlarında ilk sıralara taşıyabilecek düzeyde olmalıdır. Her sektör farklı dinamikleri vardır. Bu yüzden rekabeti yüksek olan söktörlerde hedef kelime bazlı SEO Uzmanı çalıştırmak yerine, rakip analizi yaparak internet ortamında rakiplerin bir çıt önüne geçmek esas olmalıdır. SEO Uzmanı: Teknolojik yenilikleri takip ederek, Türkiye'ye o teknoloji gelmeden önce ingilizce orijinal kaynaklardan edindiği bilgiyle hareket ederek, geleceğe yön verecek öngörüde iletişim becerileri kuvvetli olmalıdır. SEO Uzmanı ayrıca yaptığı işle gurur duyan, zeki ve yetenekli kişiler olmalıdır.


SEO UZMANI SEÇERKEN

Arama motorlarında web sitelerinin hedef kelimelerinin üst sıralarda bulunması ve ziyaretçi sayısını arttırmak için Kurumsal SEO çalışması yapan kişi SEO Uzmanı ya da SEO'dur. Arama motoru optimize edici, search engine optimizasyonu yapan kişi, SEO Uzmanı olarak tabir edilir. Uzman bilir kişi demektir. Yani o işin kompedanı olmalıdır. Avrupa'nın çoğu ülkesinde öğretmenlerin ortalama yaşı 60 civarında iken Türkiye'de 35 civarındadır. Öğretmenlerimiz henüz kendini eğitemeden bizleri eğitmeye uygun görülür. Kendine SEO Uzmanı lakabı takan kişiler de ülkemizde aynen öyledir. Bu yüzden Freelance SEO Uzmanı seçerken çok iyi düşünün.


SEO FİYATLARI

SEO Fiyatları hakkında bilgi ve Sitenize özel, SEO çalışması için seo fiyat teklifini ve ücretsiz SEO analizini Türkiye'nin ilk SEO Uzmanı'ndan Alın (1994-2018)


TÜRKİYE'NİN İLK SEO UZMANI

Türkiye SEO Uzmanı

23 yıldır Web Tasarım, 18 yıldır Kurumsal SEO Uzmanı sıfatıyla, 15 yıldır 6 kişilik uzman kadro ile Türkiye'nin ilk ve En iyi SEO Uzmanı. %100 başarı öyküsü, %100 müşteri memnuniyeti sağladık...

Adnan SAYKI, SEO Uzmanı